PROJEKTY

ERASMUS +

EDUKACJA SZKOLNA 

AKCJA 2 WSPÓŁPRACA SZKÓŁ

 

Projekty współpracy szkół (KA229) polegają na współdziałaniu szkół z różnych krajów nad wspólnym tematem bądź problemem do rozwiązania. Projekty mają wzmacniać potencjał szkół do współpracy międzynarodowej, pozyskiwania wiedzy i umiejętności oraz stawiania czoła nowym wyzwaniom. Działania powinny przynieść możliwie trwałe rezultaty nie tylko dla ich bezpośrednich uczestników, lecz także w postaci poprawy jakości i skuteczności pracy szkół partnerskich. Powinny one także wpływać na otoczenie szkół. Projekty mają wspierać międzynarodowe wymiany grup uczniów w celu podnoszenia jakości kształcenia oraz promowania takich wspólnych wartości jak wolność, włączenie społeczne, tolerancja i niedyskryminacja. Na każdym etapie realizacji projektu rekomendowane jest wykorzystywanie platformy eTwinning.

NOWE PARTNERSTWO W EUROPIE

„Eco-friendly schools for a greener Europe: engaging our pupils to protect the planet” – tak piękne hasło połączyło dwie europejskie szkoły, by wspólnie walczyć o ekologię w Europie. Szkoła Podstawowa numer 4 im. prof. Władysława Szafera z Ełku i College Albert Camus z La Chapelle Saint-Luc we Francji od września rozpoczęły dwuletnią współpracę w ramach projektu Erasmus +, której przyświeca nadrzędny cel: łączymy siły uczniów i nauczycieli by chronić naszą planetę.

Obie szkoły mają już w swoim dorobku bogate doświadczenie zarówno w działalności proekologicznej oraz uczestnictwie w międzynarodowych projektach pod sztandarem Erasmusa. Niemniej, po raz pierwszy współpracują ze sobą. Projekt ten to duże przedsięwzięcie oparte przede wszystkim na praktycznym działaniu szukaniu realnych rozwiązań służących ochronie Ziemi. W ramach projektu uczestnicy udoskonalą swój warsztat językowy oraz umiejętności posługiwania się narzędziami TIK. Poszerzą również wiedzę z nauk ścisłych oraz rozwiną kompetencje kluczowe i ostatecznie staną się świadomymi obywatelami Europy, którzy wspólnym wysiłkiem będą w stanie skutecznie działać na rzecz ochrony naszej planety.

W ramach współpracy w kwietniu 2021 oczekujemy przyjazdu 14 francuskich uczniów wraz z nauczycielami. Będziemy między innymi badać stan mazurskich wód, sprawdzać czystość powietrza oraz celebrować Dzień Ziemi. Nasi przyjaciele będą mogli ocenić piękno Mazur oraz poznać polskie zwyczaje mieszkając gościnnie przez 8 dni u rodzin uczniów naszej szkoły. Z kolei w maju 2022 nasi uczniowie w planach mają analogiczny wyjazd do Francji, by tam łączyć siły we wspólnej walce o czystość planety.

Wierzymy, że razem możemy ulepszyć świat zaczynając od małych zmian w naszym lokalnym otoczeniu, by później propagować dobrą zmianę wśród innych szkół na całym świecie. Ziemia ma swoich obrońców, a społeczność „Czwórki” i College Albert Camus chętnie pokażą innym jak ją chronić.

PRZEDSTAWIAMY NASZEGO PARTNERA

Nasza partnerska szkoła Albert Camus Middle School znajduje się w malowniczej miejscowości La Chapelle Saint-Luc na południu Francji. Uczęszcza do niej młodzież w wieku 11-15 lat. W ubiegłym roku szkolnym społeczność Albert Camus Middle School stanowiło 45 nauczycieli oraz około 600 uczniów . Szkoła znana jest w regionie ze swoich licznych inicjatyw i projektów prowadzonych przez nauczycieli. Najpopularniejsze z nich to zajęcia teatralne, sportowe, artystyczne i naukowe. Warto wspomnieć, że nasi partnerzy kładą duży nacisk na umiejętności językowe, i tak uczniowie Albert Camus Middle School mogą uczyć się angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego ale również języka arabskiego czy łaciny. Szkoła ta może pochwalić się sporym doświadczeniem z projektami Erasmus, między innymi z Włochami, Portugalią, Grecją, Turcją, Belgią, Chorwacją i Hiszpanią. W roku 2019 Albert Camus Middle School zostało uhonorowane nagrodą Euroscol w uznaniu za otwartość na Europę.

6 października 2020, dzięki platformie zoom, mieliśmy przyjemność poznać naszych francuskich partnerów. Stronę francuską reprezentował dyrektor szkoły Emmanuel Dalbard, który również jest koordynatorem projektu, Malik Plivard – nauczyciel języka angielskiego i koordynator, Johan Jacquier-nauczyciel matematyki i Christophe Culhat- nauczyciel informatyki. Z naszej strony spotkanie prowadziła Katarzyna Garlicka (koordynator projektu) przy wsparciu vice dyrektor Doroty Maksymowicz oraz nauczycielek Agaty Choruży, Doroty Prawdzik i Izabeli Rei-Kupiec. W trakcie półtoragodzinnej rozmowy poruszaliśmy tematy związane z organizacją najbliższych działań projektowych oraz form komunikacji między uczniami naszej szkoły i uczniami Saint Albert Camus. Przed nami sporo wspaniałej współpracy, dzięki której nie tylko podniesiemy poziom swoich umiejętności językowych, ale również połączymy siły na rzecz ochrony naszej planety. Już dziś można śledzić nasze wspólne działania na grupie facebookowej. https://www.facebook.com/groups/854300605309116 

A MY DBAMY O ŚWIAT!

W tym roku ełcka „Czwórka” sama podjęła wyzwanie sprzątnięcia świata. Jak każdego roku we wrześniu, wyruszyliśmy w znajome już tereny ełckiego zamku. Natura nam sprzyjała, obdarzyła cudownym słońcem i babim latem. 

Klasy 7,wyposażone w rękawiczki jednorazowe  i worki na śmieci, złączyły siły, by fragment naszego miasta stał się miejscem miłym i przyjaznym. Po ciężkiej pracy, młodzież wybrała się na lody i wspólne działania integracyjne. 

Matka Natura ma wspaniałych obrońców!

INWENTARYZACJA OTOCZENIA Z APLIKACJĄ PLANTNET W RĘKU

Świadome upiększanie i wzbogacanie otoczenia człowieka za pomocą roślin jest znane od najdawniejszych czasów – polepszają one warunki klimatyczne i zdrowotne, sprzyjają wyciszeniu i relaksacji, kształtują wrażliwość, tłumią hałas miasta, są miejscem do życia wielu gatunków zwierząt, stanowią doskonały materiał do ćwiczeń, obserwacji i doświadczeń.

Działanie zaproponowane uczniom klas III w ramach międzynarodowego programu Erasmus+ polegało na inwentaryzacji roślin wokół naszej szkoły za pomocą aplikacji telefonicznej „Plantnet”.

Dzieci ze wszystkich klas trzecich okazały się być wnikliwymi badaczami przyrody, a efekty ich pracy prezentuje niniejszy album.

Zapraszamy do oglądania i odpoczynku w zielonych zakątkach naszej szkoły.

© 2018 Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

  • YouTube Ikona społeczna
  • bip
  • w-facebook