NASZ ZESPÓŁ

Beata Dzierżanowska

Wanda Wojnowska
dyrektor szkoły

Sens naszego istnienia zawarliśmy w misji szkoły. Chcemy, żeby opuszczający szkołę absolwenci byli wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka i środowiska. Kształtowaniu tej wrażliwości sprzyjają liczne przedsięwzięcia podejmowane z naszymi uczniami, często z ich inicjatywy lub według zaproponowanych przez nich strategii. W otoczeniu rozpoznawalni jesteśmy jako szkoła przyjazna środowisku. Szczycimy się dokumentami, które potwierdzają wartość naszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, bo ta idea jest naszej społeczności szczególnie bliska: łączy człowieka i naturę. Te wartości połączyły nasz zespół. Stały się ważne dla naszych uczniów i ich rodziców, którzy zapisując dzieci do naszej szkoły dokonują świadomego wyboru. Wybór profesora Władysława Szafera na patrona szkoły mobilizuje nas każdego roku do podejmowania przedsięwzięć, w efekcie których uczniowie zdobywają wiedzę o środowisku, umiejętność jego diagnozowania oraz badają swój ślad, jaki pozostawiają na Ziemi. To staje się punktem wyjścia do podejmowania mądrych wyborów i zmiany stylu życia.

Skupieni na działaniach proekologicznych, przez pryzmat środowiska i problemów globalnych, dobitniej postrzegamy problemy ludzi. Podejmujemy wraz z uczniami działania kształtujące pożądane zachowania wdrażając program pozytywnych wzmocnień. Korzystamy z doświadczeń programu edukacji globalnej, aby nasi uczniowie lepiej rozumieli zachodzące w świecie zjawiska, relacje i własną rolę. Zachęcamy ich do przyjmowania odpowiedzialności i aktywności poprzez udział w projektach i corocznych debatach. Angażujemy do udziału w akcjach charytatywnych i do organizacji podobnych przedsięwzięć na rzecz kolegów i koleżanek ze szkoły oraz lokalnej społeczności.

Staramy się, aby uczniowie byli aktywnymi uczestnikami procesu edukacyjnego ale też, żeby proces ten przebiegał w środowisku, które jest inspirujące, prawdziwe i bogate. Stąd częste zajęcia realizowane poza salą szkolną, we współpracy z licznymi partnerami w naszym mieście. Uczymy obywatelskich postaw i zasad współpracy z władzami miasta przy realizacji lokalnej polityki. Z inicjatywy uczniów nadano nazwę ulicy, przy której znajduje się szkoła, otoczono opieką prawną drzewa – pomniki przyrody. Z władzami miasta podpisaliśmy deklarację dalszego rozwoju zobowiązując się do prowadzenia działań chroniących naturalne środowisko naszego jeziora i promujących jego walory.

Jesteśmy zespołem wykwalifikowanych i otwartych na świat nauczycieli. Nie boimy się innowacji. Nietypowe rozwiązania wpisaliśmy w organizację życia szkoły, której podział wyznacza rytm życia domu rodzinnego. Szkolny system oceniania wspiera rozwój ucznia dając szansę tym, którzy z każdego dnia pokonują trudności. Jednocześnie inspiruje on tych, którzy rozwijają skrzydła, kiedy stawia się przed nimi wyzwania. Realizujemy liczne innowacje programowo-organizacyjne, które są wyrazem naszych doświadczeń i osobistych pasji i pragnieniem stworzenia mądrej i przyjaznej przestrzeni szkolnej dla naszych uczniów.

W środowisku edukacyjnym Ełku jesteśmy rozpoznawalni i utożsamiani z dobrą marką. Stanowimy pożądane miejsce nauki dla wielu dzieci. Dobrą opinię o nas tworzą rodzice, którzy angażują się w działania. Zapewniamy im wpływ na codzienność szkoły i jej przyszłość. Dbamy o partnerskie relacje podejmując się działań integrujących naszą społeczność.

Miło mi powitać w Szkole Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku,

Wanda Wojnowska

NAUCZYCIELE

PEDAGOG