ALE KOSMOS!

Za nami już czwarta edycja Szkolnego Tygodnia Naukowego, który w tym roku przebiegał pod hasłem „ALE KOSMOS!”. W kosmiczny tydzień wprowadziło nas mobilne planetarium. Podczas seansów nasi uczniowie odwiedzili najdalsze zakątki wszechświata. Pokazy dostarczyły niezapomnianych wrażeń, rozbudziły zainteresowanie Kosmosem i zachęciły czwórkowiczów do dalszego zgłębiania wiedzy w tym temacie.

Temat przestrzeni kosmicznej jest dla jednego z naszych uczniów, Ignacego Salitry z klasy 5a, życiową pasją od wczesnych lat dzieciństwa. Z wielką chęcią podzielił się on wiedzą z klasami siódmymi podczas wykładu o eksploracji Kosmosu. Wszyscy słuchacze byli pełni podziwu dla wiedzy młodszego kolegi i z zaciekawieniem słuchali przygotowanego wystąpienia.

Wiele też działo się na lekcjach. Uczniowie wszystkich klas wykonywali plakaty przedstawiające gwiazdozbiory, które zawisły w sali gimnastycznej, tworząc mapę nieba.

Dzieci z klas młodszych zgłębiały tajniki Układu Słonecznego, poznawały nazwy planet, tworzyły prace plastyczne o tej tematyce. Klasy starsze tworzyły prezentacje multimedialne, które pomogły ich młodszym kolegom w poznaniu najbliższego nam skrawka Wszechświata.

Na języku angielskim obejrzano filmy popularnonaukowe, czyli podróż przez Układ Słoneczny po angielsku. Na niemieckim uczniowie poznali nazwy planet i innych ciał niebieskich. Na języku polskim uczniowie szukali w mitologii odpowiedzi na pytanie: „Jak powstały gwiazdozbiory?”, poznawali pojęcia astronomiczne, astronautyczne, styl naukowy, pisali opowiadania twórcze o wyprawie na Marsa. Na chemii i fizyce wyszukiwali informacje na temat składu chemicznego i sił grawitacji na poszczególnych planetach. Na lekcjach matematyki opisywali Kosmos liczbami. Na godzinach wychowawczych czwórkowicze musieli wykazać się umiejętnościami konstrukcyjnymi, gdyż mieli za zadanie wykonać łaziki kosmiczne i katapulty, które wystawili później w czwartkowym turnieju klas.

Turniej odbywał się w sali gimnastycznej. Uczniowie startowali w podróż kosmiczną, wypuszczając na księżyc zbudowane w klasach łaziki. Katapulty posłużyły zaś do wyrzucenia paczek na księżyc. Znajdowały się w nich materiały biurowe, z których drużyny miały za zadanie zbudować bazę swojej klasy. Ostatnim zadaniem było połączenie baz w jedną stację naszej szkoły. Stacja wraz z flagą szkoły lądowała na księżycu.

W środę wychowankowie klas piątych uczestniczyli w zajęciach „IMPROplanety”. Odbyli międzyplanetarną podróż od najbliższej do najdalszej Słońcu planety, poznając warunki panujące na skalistych ciałach niebieskich i gazowych olbrzymach. Towarzyszyła im muzyka i obraz, zabawa i nauka, śmiech i powaga.

W piątek uczniowie klas drugich i szóstych wzięli udział w turnieju konstrukcyjnym, podczas którego drużyny miały za zadanie skonstruowanie lądownika dla jajka. Z przygotowanych materiałów: kubeczków, balonów, słomek, kartki, taśmy powstały iście kosmiczne kapsuły, w których z różnym co prawda skutkiem, jajka lądowały na Marsie. Podczas turnieju uczniowie ze świetlicy zaprezentowali się w piosence „Kosmos”, uświetniając swoim występem rywalizację klas.

Szkolny Tydzień Naukowy był wspaniałą okazją, by zgłębić nieco kosmiczne tajemnice i spojrzeć na Wszechświat wieloaspektowo.