ANDRZEJKI U NAJMŁODSZYCH

Tradycje andrzejkowe mają swoją bardzo długą historię. Wigilia Świętego Andrzeja to czas magii, wróżenia i tajemniczych obrzędów, które obecnie traktujemy z przymrużeniem oka. Uczniowie klasy 0b w dniu 27. 11. 2019 roku przenieśli się w magiczny, zaczarowany świat wróżb i zabaw andrzejkowych, by na różne sposoby poznać swoją przyszłość.

Nie obyło się bez najpopularniejszej wróżby andrzejkowej, czyli lania wosku. Z zastygniętego wosku odgadywaliśmy kształty i wróżyliśmy sobie przyszłość. Dostrzegliśmy serca, domy, gwiazdy, ptaki, a nawet chmurkę. Wielką radość sprawiła zabawa z przestawianiem butów. Każdy zdjął po jednym bucie i ustawialiśmy je jeden po drugim, aż do progu. Wywróżyliśmy, kto pierwszy pójdzie do domu – oczywiście wróżba się spełniła. Z wypiekami na buzi przebijaliśmy czerwone serce, na którym były imiona, by poznać imię najlepszej przyjaciółki czy przyjaciela. Ponadto dzieci poznały znaczenie kolorów, cyfr oraz magicznych przedmiotów. Wróżenie z kart przeplatane były tańcami, konkursami oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Ten magiczny dzień stał się świetną okazją nie tylko do zapoznania się z tradycją andrzejkową, ale również do radości oraz integracji grupy. Z niecierpliwością czekamy na Wigilię Świętego Andrzeja za rok. Małgorzata Cwalina