• sp4012

BEZPIECZNI TU I T@M11 grudnia 2020 r. pod hasłem „Bezpieczni Tu i T@m” odbyła się w naszej szkole XX Kampania „Przemocy STOP. Nie zamykaj oczu”. Celem tegorocznej kampanii było zapoznanie uczniów młodszych z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu i uwrażliwienie uczniów starszych na problem obrażania w internecie.

Dzieci z klas 1 – 3 rozpoczęły swoje zajęcia od odkrycia scenki puzzlowej, która ukazała temat „Bezpieczeństwo w sieci”. Następnie wychowawca wszczął dyskusję na temat tego czym jest internet i do czego służy. Dzieci musiały określić do jakich dobrych celów może służyć internet, ale też jakie zagrożenia mogą w nim czyhać. Podczas zajęć uczniowie poznali pięć podstawowych zasad, bezpiecznego korzystania z internetu, których przestrzeganie jest konieczne, by czuć się w nim bezpiecznie. Wspólnie z nauczycielem ustalili w jaki sposób chronić się przed zagrożeniami w sieci i w jak reagować kiedy ktoś lub coś w internecie nas niepokoi.

Klasy 4 – 8 rozpoczęły spotkanie z wychowawcą od uzupełnienia ankiety, w której odpowiadały na pytania dotyczące hejtu. Następnie nauczyciel przedstawił i omówił wyniki przeprowadzonej ankiety.

Wychowawcy klas 4 – 6 zaprosili swoich uczniów do obejrzenia filmu edukacyjnego, w którym bohaterowie wcieli się w postać osoby piszącej obraźliwe komentarze i ofiary hejtu. Zadaniem uczniów było określenie emocji jakie towarzyszyły obu postaciom. Pod koniec pracy z nauczycielem uczniowie klas 4 połączyli się on-line z zaproszonym gościem w osobie rzecznika prasowego Pani Agaty Kulikowskiej de Nałęcz. Policjantka opowiadała im o tym czym jest hejt, jakie są jego rodzaje, jakie konsekwencje karne grożą za tego typu przestępstwa i jak radzić sobie z mową nienawiści. Uczniowie klas 5 – 6 podsumowali swą pracę tworząc klasową chmurę haseł antyhejtowych.

Klasy 7 – 8 także obejrzały film edukacyjny, którego przesłaniem było stwierdzenie, iż zarówno w kontaktach twarzą w twarz, jak i on-line jest możliwe porozumiewanie się bez używania przemocy. Podczas spotkania prowadzący przedstawił autentyczne przypadki hejtu oraz zapytał o możliwe rady do udzielenia ofiarom. Starsi uczniowie poszukiwali również przyczyn i skutków jakie niesie za sobą mowa nienawiści oraz zrobili burzę mózgów na temat jak walczyć z hejtem. Zwieńczeniem pracy w klasach 7 – 8 było obejrzenie filmu przygotowanego przez uczniów naszej szkoły, w którym to kluczową kwestią jest rozważne reagowanie na obrażanie innych oraz to, że reagować powinni wszyscy, zarówno ofiary, jak i świadkowie hejtu.

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

© 2018 Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

  • YouTube Ikona społeczna
  • bip
  • w-facebook