• sp4012

CZYTAJMY, bo WARTO!Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, które zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Data 29 września odnosi się również do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży. Z inicjatywy bibliotekarzy szkolne obchody tego dnia miały różne formy. Celem nadrzędnym było wykazanie, że czytanie na głos m.in. stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię, poprawia koncentrację, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces, jest rozrywką … - o kolejnych zaletach takiej aktywności dzieci i dorośli dowiedzieli się z materiałów umieszczonych w mediach szkoły. W ramach obchodów Dnia Głośnego Czytania odbyło się spotkanie uczniów klasy 0A i 1M. Pracownicy biblioteki odczytywali fragmenty z wybranych książek, prezentowali teksty metodą kamishibai (japońskiej sztuki opowiadania np. bajek z wykorzystaniem kart narracyjno – obrazkowych), zachęcali do czytania książek już od najmłodszych lat. Dzięki współpracy nauczycieli i pracowników świetlicy, którzy również przyłączyli się do akcji, uczniowie mogli w różnych miejscach szkoły słuchać i głośno czytać ciekawe teksty z księgozbioru szkoły lub z domowych biblioteczek. Tego dnia można też było w bibliotece zobaczyć wystawę poświęconą życiu i twórczości Janiny Porazińskiej oraz wypożyczyć książki jej autorstwa, w tym najbardziej znane ,,Szewczyk Dratewka”, ,,Pamiętnik Czarnego Noska”, ,,Psotki i Śmieszki”, ,,Dwie Dorotki”, ,,Kozucha Kłamczucha”.

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie