DRZEWO W KRAJOBRAZIE NA POLSKIM!W bieżącym tygodniu, 20 października 2020 r., obchodziliśmy Dzień Krajobrazu. W tym roku tematem przewodnim są drzewa. Tegoroczne działania były prowadzone pod hasłem: „O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!” (Leopold Staff). Przyłączając się do tej akcji, chcieliśmy popularyzować wiedzę w zakresie znaczenia drzew dla kształtowania lokalnych krajobrazów, a zarazem ukazać jak drzewa przyczyniają się do wzbogacania krajobrazowego i kulturowego Polski. Pełnią one w krajobrazie nie tylko funkcje przyrodnicze, czy klimatyczne, lecz zyskują także znaczenia kulturowe. Potężne drzewa przez wieki inspirowały poetów i malarzy, dzięki czemu ich reprezentacja w tekstach kultury jest bardzo znacząca. Wczoraj klasy 4c i 4b język polski spędziły w terenie, odbyły spacer krajobrazowy. Nie były to tradycyjne lekcje w szkolnej ławie. Dlaczego? Chcieliśmy uczcić w poetycki sposób DZIEŃ KRAJOBRAZU. Siedząc na zielonym dywanie czy różnokolorowym liściastym kobiercu, zastanawialiśmy się, za pomocą jakich środków stylistycznych budowane są obrazy poetyckie. Czym jest epitet? Co to jest metafora, czym są onomatopeje? Czy wiersz może oddziaływać na wszystkie zmysły? Do refleksji skłoniły nas niezwykle dynamiczny wiersz Leopolda Staffa pt. "Wysokie drzewa" czy refleksyjny wiersz R. Lasoty „Drzewa czeszą się wiatrem”. Istotnym komponentem wielu krajobrazów są właśnie drzewa, które zasługują na szacunek i miłość. Chociaż nie były "w brązie zachodu kute wieczornym promieniem" pod koniec lekcji przytuliliśmy je z wdzięcznością i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

© 2018 Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

  • YouTube Ikona społeczna
  • bip
  • w-facebook