GUTEN TAG! WIR FEIERN DEN DEUTSCHTAG!10 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Niemieckiego. Z tej okazji p. Natalia Jurczyk-Lemieszonek zaplanowała kilka działań, mających na celu popularyzację tego języka, zwiększenie zainteresowania krajami niemieckojęzycznymi oraz poszerzenie wiedzy realioznawczej.

Nauczycielka zorganizowała dla uczniów klas 7 i 8 konkurs pt. „Rund um DACHL”, który badał ich wiedzę na temat Niemiec, Austrii, Szwajcarii i księstwa Liechtenstein. Pojawiły się w nim pytania z historii, geografii, sportu, polityki, kuchni i kultury państw niemieckiego obszaru językowego. Najlepszy wynik osiągnęła Eliza Choroszewicz (I miejsce). Bardzo dobrze poradzili sobie również Paweł Pawlukowski (II miejsce) oraz Olaf Płatek (III miejsce). Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Pani Natalia przeprowadziła również w zerówce zajęcia, podczas których maluchy nauczyły się przedstawiać, opanowały podstawowe formy powitań i pożegnań i dowiedziały się jak zapytać o samopoczucie. Nauczycielka za pomocą grafik, zdjęć i rekwizytów przekazała ciekawe informacje dotyczące języka sąsiadów oraz samych Niemiec. Uczniowie próbowali odwzorować Bramę Brandenburską budując ją z klocków, układali puzzle z niemieckimi symbolami oraz poznali kilka tzw. „falsche Freunde” – słów które brzmią podobnie lub tak samo w języku polskim, ale mają całkiem inne znaczenie, np. Puppe – lalka, Bank – ławka, Mappe – teczka, czy Kran – dźwig.

Starsi uczniowie otrzymali wyzwanie. Nauczycielka przygotowała im wirtualną galerię sławnych Niemców. Znalazło się w niej 20 portretów znanych osobistości niemieckich wraz z opisem, lecz bez nazwisk. Uczniowie muszą odgadnąć kim są zaprezentowane postaci.

„So viel Deutsch um uns herum” to tytuł nagranego przez Panią Natalię miniwykładu dla grona pedagogicznego. W oparciu o liczne przykłady prowadząca odpowiada w nim na pytanie: ile języka niemieckiego jest w naszym języku ojczystym. Jak się okazuje język niemiecki wbrew powszechnym opiniom wcale nie jest trudny, a nawet potrafi być zabawny.

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie