HALO, CZY TO KENIA?Uczniowie klasy 3 c brali dziś udział w niezwykłym wydarzeniu, do którego przygotowywali się od poniedziałku. Przemierzyli wirtualnie wiele tysięcy kilometrów i znaleźli się w Kenii, aby spotkać się z dziećmi z jednej z afrykańskich szkół w pobliżu Amboseli – rejonie zamieszkałym przez plemię Samburu. Przeżycie było ogromne i niesamowite dla każdej ze stron! My mówiliśmy po polsku, dzieci z Kenii w suahili, a jednak po raz kolejny okazało się, że uśmiech, serdeczność i życzliwość to najlepsze bilety do przekraczania granic. Najpierw nastąpiły wzajemne powitania. Potem każda ze stron uczyła się 3 słów: cześć, szkoła i przyjaciel w nowym dla siebie języku i było z tym dużo śmiechu i radości. Zaśpiewaliśmy dla siebie nawzajem po piosence, jako że śpiew i taniec są ważnym elementem codziennych zabaw i rytuałów wszystkich afrykańskich dzieci. My mieliśmy jeszcze narysowane przez siebie obrazki, za pomocą których chcieliśmy pokazać ważne dla nas wartości oraz to, jak rozumiemy i postrzegamy przyjaźń między nami i dziećmi z Kenii. W pewnej chwili wszystkie nasze dzieci zelektryzował widok żyrafy, która pojawiła się za oknem afrykańskiej szkoły i miało miejsce spontaniczne „wow”! Sama szkoła też była niezwykła i miała wygląd bardzo dużej, drewnianej wiaty, w której mieściło się ok. 50 uczniów w różnym wieku. Długo machaliśmy do siebie na pożegnanie i w końcu połączenie zostało zakończone pozostawiając w nas mnóstwo wyjątkowo silnych emocji. Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie zapoczątkuje serdeczną przyjaźń między nami, a dziećmi z Afryki. Nawiązanie tego niezwykłego kontaktu było możliwe za sprawą pana Ireneusza Markowskiego – absolwenta naszej szkoły, a obecnie ogromnie zaangażowanego w działania na rzecz Afryki pracownika Fundacji „Kapnij dla Afryki”. Pan Ireneusz jeszcze w lutym przyjedzie do Ełku i spotka się z nami w naszej szkole. Kontakt do pana Ireneusza otrzymaliśmy od pani Natalii Lemieszonek, która jest koordynatorką ważnego dla nas, właśnie rozpoczętego projektu „Woda dla Afryki”, w ramach którego będziemy pozyskiwać środki finansowe na budowę studni w Kenii.

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie