JAK SMAKUJĄ KSIĄŻKI?


14 lutego 2020 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku odbyło się spotkanie autorskie z panią Małgorzatą Strękowską - Zaremba. Z pisarką, autorką podręczników, recenzentką, dziennikarką, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Warszawy spotkali się uczniowie ełckich szkół podstawowych, w tym dzieci z klasy 3b z wychowawcą i nauczycielem bibliotekarzem. Laureatka licznych nagród i wyróżnień literackich zachęcała do zaprzyjaźnienia się z książkami już od najmłodszych lat. Mówiła, że ,,z książkami jest jak z jedzeniem cukierków - trzeba próbować różnych smaków”. Zachęcała do wizyt w bibliotekach, by szukać pozycji które nas zaciekawią. Nawiązując do czytania lektur proponowała potraktować je jako prace domowe, które trzeba przeczytać. Sugerowała ustne i pisemne wypowiedzi na temat ,,Dlaczego dana książka nam się nie podobała?”. W programie spotkania znalazły się odczyty fragmentów z książek ,,Okropny Maciuś”, ,,Filipek i dziewczyny”, zabawa przy rapie ,,Ruch to zdrowie” oraz zagadki związane z baśniami i legendami, które w opinii Gościa stanowią ,,fundament dla czytelnika”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że pani Małgorzata Strękowska - Zaremba napisała 49 książek, które ,,zabawiają i zmuszają do myślenia”, że jej kolejna książka ,,Bunt pomników” będzie związana z pomnikami Warszawy, a ,,Białą plamę” skierowała do młodzieży. W odpowiedzi na licznie zadawane przez uczniów pytania autorka opowiedziała o współpracy z polskim raperem Taco Hemingwayem (właśc. Filip Tadeusz Szcześniak) i wykorzystaniu fragmentów jego tekstów w swojej twórczości. Powiedziała również o czytaniu książek od 4 roku życia, że pierwszą książkę napisała w wieku 32 lat i o tym, iż marzy o pisaniu horrorów. Na zakończenie spotkania każdy mógł pozyskać do swojej książki pamiątkowy wpis z pieczątką oraz zrobić zdjęcie z pisarką.

W szkolnej bibliotece dostępnych jest wiele pozycji autorki m. in. ,,Leniwe literki” (,,od której wszystko się zaczęło”), ,,Dom nie z tej ziemi” (z dedykacją czytelnikom ,,Czwórki”, książka trafiła na listę White Ravens – Białych Kruków – 200 najlepszych książek dla dzieci na świecie w roku 2018 według Internationale Jugendbibliothek), ,,Filipek i szkoła”, ,,Bary, gangster i góra kłopotów”, ,,Pierwszoklasista”, ,,Chrońmy przyrodę czyli O wielkich obowiązkach małych lisków”, ,,Bigos z Mamutka”, ,,Kłopoty z alfabetem”, ,,Abecelki i tajemnica Bursztynowego Domu”.

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie