• sp4012

JUTRO ZALEŻY OD NAS
,,Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za świat”, ,,Człowiek jest największym zagrożeniem planety”, ,,Od dzieci zależy, co będzie dalej”, ,, Dzieci mają wpływ na rodziców, nauczycieli” – to kilka stwierdzeń, które padły 9 października 2019 roku podczas spotkania autorskiego z Panią Dorotą Sumińską w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku. Jego uczestnikami byli m.in. uczniowie klasy 3c z wychowawcą i nauczycielem bibliotekarzem. Pisarka, która opublikowała wiele książek o zwierzętach, ludziach, podróżach i życiu odpowiadała na liczne pytania czytelników. Odsyłała również do swoich poradników, biografii, powieści, książek podróżniczych dla dorosłych i dzieci. Opowiadała o swojej pracy zawodowej (jest lekarzem weterynarii, z zamiłowania zwierzęcym psychologiem, publicystką, dziennikarką, prowadziła programy telewizyjne i radiowe). Z wielkim zaangażowaniem skupiła się na uświadamianiu, że podobnie jak szesnastoletnia Greta Thunberg ze Szwecji wszyscy powinniśmy walczyć o podnoszenie świadomości na temat problemów klimatycznych i tak postępować, by zatrzymać proces globalnego ocieplenia oraz jego skutki. Pani Dorota Szumińska wykazała jak w szybkim tempie zmienia się klimat na Ziemi, giną owady zapylające i zwierzęta żyjące pod ziemią, ubożeje fauna i flora, na świecie brakuje wody, zmienia się ukształtowanie terenów np. dla hodowli zwierząt lub roślin, przemysłu. Na licznych przykładach pokazała, że człowiek już dzisiaj musi myśleć o przyszłości. Mówiła o marzeniach - nie o rzeczach, do których wyprodukowania potrzeba wielu składników, a ,,marzeniach o różnych ideach, dzięki którym wszystkim będzie lepiej”. Zachęcała też do przestrzegania przykazania ,,Nie zabijaj”, unikania jedzenia mięsa, gier i zabaw bez komputera, różnych aktywności ruchowych, zakładania Klubów Oszczędzania oraz stosowania naturalnych nawozów. Podkreśliła, że dzieci mają wielki wpływ na dorosłych i razem powinnyśmy być eko, bo to od naszych codziennych zachowań zależy jakość środowiska, zdrowie, a także losy Ziemi.

Na zakończenie spotkania uczniowie mogli pozyskać od Gościa autograf do swojej książki i wykonać pamiątkowe zdjęcie. B. Merchelska

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie