• sp4012

MOC NASZYCH SERC-ZBUDUJEMY STUDNIĘ W AFRYCE

Aktualizacja: kwi 16Dziś możemy z pełną stanowczością stwierdzić, że niemożliwe nie istnieje…. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu zespołu projektu „Woda dla Afryki”, rodziców, uczniów i wielu sympatyków naszej akcji, udało nam się zrealizować nasz cel. Zebraliśmy 25 064 zł na budowę studni w Kenii. Nasza radość jest ogromna, ponieważ nowe ujęcie wody powstanie na terenie z wyjątkowo trudnymi warunkami geologicznymi oraz ogromnym zapotrzebowaniem na wodę tamtejszej ludności. Będzie ono zasilane pompą elektryczną. Ze studni będą mogli korzystać mieszkańcy hrabstwa Kilifi w Ganze Malomani Village, którzy obecnie często spożywają wodę z pobliskiej rzeki. Najbliższe źródło wody znajduje się w odległości 15 km i jest płatne.

Zgromadzone przez nas pieniądze zostaną przekazane Fundacji „Kapnij dla Afryki”. Spotkania i rozmowy z prezesem fundacji Panem Ireneuszem Markowskim uświadomiły nam, że każdy zasługuje na szczęście i godne warunki życia. Chcieliśmy pomóc mieszkańcom Kenii. Nasze serca ujmują zdjęcia dzieci szukających wody pitnej w kałuży błota, ich trudna codzienność i szerzące się epidemie. To wspaniałe uczucie móc ofiarować komuś źródło życia – wodę. Nowa studnia to nasz wspólny sukces!

Realizacja projektu „Woda dla Afryki” rozpoczęła się z początkiem lutego. W lokalnych mediach i na funpage’u „Czwórki” informowaliśmy o naszej inicjatywie, zapraszając do współpracy wszystkich ludzi o wielkich sercach. Działaliśmy bardzo aktywnie, bo poprzeczka postawiona była wysoko, a założony cel wydawał się trudny do osiągnięcia. Podjęliśmy się wielu działań, by zebrać zaplanowane 3000 $, które pokryłyby podstawowe koszty budowy jednej z najtańszych studni, zasilanych pompą ręczną.

19 marca odbyła się przygotowana przez p. Joannę Pabich aukcja dzieł sztuki. Zaprosiliśmy na nią społeczność szkolną oraz zacnych gości z Ełku. Projekt zaproszeń i plakatów informujących o tym wydarzeniu przygotowała p. Katarzyna Garlicka. Aukcję prowadzili na żywo p. Grażyna Truszkowska i p. Albert Andrukiewicz. Nad prawidłowym jej przebiegiem od strony technicznej czuwała p. Anna Bożewicz. Profesjonalni artyści i amatorzy ofiarowali na ten cel 29 obrazów. Raduje nas fakt, że każdy z nich zyskał nowego właściciela. Licytacja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a panującą na niej atmosferę podgrzewały wysokie oferty kupujących.

Wielkim sukcesem zakończyła się też ciekawa inicjatywa katechetów naszej szkoły. W Parafii Najświętszego Serca Jezusowego dzięki uprzejmości księdza proboszcza przeprowadzili oni akcję pod hasłem „ Spragnionych napoić”. Wierni mogli podarować przysłowiowy kubek wody potrzebującym Kenijczykom.

Zbiórkę wsparli też najmłodsi czytelnicy Czwórki. Pani Bożena Merchelska zorganizowała w bibliotece sprzedaż różnych gadżetów i upominków. Były wśród nich m. in.: książki, przybory szkolne, zabawki, akcesoria do włosów oraz breloki filcowe uszyte przez starszych uczniów podczas warsztatów online, przygotowanych przez p. Izę Reja-Kupiec i N. Jurczyk-Lemieszonek.

17 i 18 marca przed Ełckim Centrum Kultury odbyła się charytatywna sprzedaż ozdób świątecznych zorganizowana przez Samorząd Uczniowski i opiekuna SU, p. Kamila Kulika. Na kiermaszu można było kupić stroiki wielkanocne, koszyczki, kurki i zające, własnoręcznie zdobione jajka oraz kartki. Część ozdób przygotowali nasi uczniowi pod okiem p. Anny Sołtys. Dużą ilością rękodzieła podzielił się z nami Środowiskowy Dom Samopomocy „Pod Kasztanami”, a Klub Seniora podarował piękne, własnoręcznie wykonane pocztówki wielkanocne. Przed zamknięciem placówki sprzedaż pozostałych ozdób kontynuowały w szkole panie z oddziału zerowego.

Przy dużym udziale p. Gabrieli Wiśniewskiej, p. Anny Bożewicz i p. Natalii Jurczyk-Lemieszonek przez ponad miesiąc prowadziliśmy również na Facebooku „Aukcyjny kiermasz Czwórki”. Zaoferowaliśmy sprzedaż ponad 120 przedmiotów pozyskanych przede wszystkim od społeczności szkoły i zaprzyjaźnionych osób. Obrazy, wyroby ceramiczne, rzeźby, biżuteria, monety kolekcjonerskie, książki, płyty, puzzle i przedmioty użytkowe, jak mydełka czy drapak dla kota, to tylko niektóre z rzeczy, które można było wylicytować. Wśród ofiarowanych na kiermasz przedmiotów znalazło się sporo pamiątek rodzinnych, osobistych, kolekcjonowanych przez wiele lat gadżetów.

Wiele osób wsparło też naszą akcję ofiarowując darowiznę bezpośrednim przelewem na konto. Wychowawczynie kilku klas przeprowadziły wśród swoich uczniów dodatkową zbiórkę na ten cel. Kłaniamy się Państwu nisko.

Pięknie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w projekt: nauczycielom, ofiarodawcom, artystom, licytującym i kupującym. Również tym, którzy śledzili nasze działania, trzymali kciuki za powodzenie akcji i wspierali nas swoją życzliwością. Za współpracę ślemy podziękowania także portalowi Dzień Dobry Ełk, p. Marcinowi Pokropskiemu , Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych „Skrzydła” oraz „Fundacji Innowacji” zaangażowanym w to przedsięwzięcie.

Finał naszej inicjatywy przeszedł nasze oczekiwania. Zebraliśmy dwukrotnie więcej, niż założyliśmy na starcie. Takie działania pokazują, że razem możemy naprawdę wiele. Całego świata nie zmienimy, ale wierzymy, że właśnie teraz zmieniamy cały świat wielu Kenijczyków.

„Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim”…

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

JESTEM ECO

© 2018 Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

  • YouTube Ikona społeczna
  • bip
  • w-facebook