• sp4012

MUZYCZNA KAWIARENKA aleMĄDRALI

Aktualizacja: 20 paź 2019W czwartek 26 września odbył się warsztat pt. „Muzyczna kawiarenka”, poprowadzony przez panią Grażynę Truszkowską w ramach międzyszkolnego projektu „Ale Mądrale”. Spotkanie było poświęcone dźwiękowi w filmie.

Dzięki naszej nauczycielce i ekspertowi panu Marcinowi Pyciakowi z Ełckiego Centrum Kultury dowiedzieliśmy się, jak powstaje filmowa warstwa audio. Gość opowiedział nam o specyfice pracy dźwiękowców i imitatorów dźwięku. Obejrzeliśmy prezentację i interesujący film dokumentalny o sposobach tworzenia tego, co słyszymy, śledząc losy ulubionych bohaterów ze szklanego ekranu. Poznaliśmy historię dźwięku w filmie, narzędzia, jakimi posługuje się dźwiękowiec, język produkcji filmowej. Mogliśmy też posłuchać wybitnej muzyki filmowej, której do tej pory nie znaliśmy. Zrobiła na nas duże wrażenie. Zrozumieliśmy, jaką rolę odegrały przeboje takich kompozytorów jak Enio Morricone znany jako autor muzyki do filmu „Misja”, John Williams, któremu zawdzięczamy powszechnie znane nuty z „Gwiezdnych wojen” i „Szczęk”, a także Wojciech Kilar – polski artysta, który skomponował np. poloneza do „Pana Tadeusza”.

Czas w „Muzycznej kawiarence” upłynął bardzo szybko i aktywnie za sprawą przeróżnych zadań i gier. W ramach pracy zespołowej sporządziliśmy zbiór cech i umiejętności dobrego dźwiękowca filmowego. Na wzór telewizyjnego „Masterchefa” tworzyliśmy i prezentowaliśmy własne dzieła - zwiastuny filmowe na podstawie naszych oryginalnych scenariuszy, do których opracowaliśmy dźwięki z zastosowaniem niekonwencjonalnych produktów - narzędzi imitujących rzeczywistość fabularną: plastikowej miski, desek, patyków i szyszek, monet, folii, przyborów kuchennych, makaronów, suszarki…

Wspólnie z naszymi nauczycielami odgadywaliśmy zagadki muzyczne. Zabawa w konwencji programu „Jaka to melodia?” okazała się nie lada gratką nawet dla pana Marcina Pyciaka. Dzięki naszemu ekspertowi i nauczycielom rozpoznaliśmy prawie wszystkie utwory ze znanych i lubianych produkcji filmowych.

Warsztat był bardzo ciekawy i można było wynieść z niego wiele przydatnych informacji. Bawiliśmy się wybornie. Eryk Makuch, klasa 7b

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Ełku.

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

INWENTARYZACJA OTOCZENIA Z APLIKACJĄ PLANTNET W RĘKU

Świadome upiększanie i wzbogacanie otoczenia człowieka za pomocą roślin jest znane od najdawniejszych czasów – polepszają one warunki klimatyczne i zdrowotne, sprzyjają wyciszeniu i relaksacji, kształ