odQRywamy KODOWANIE

Aktualizacja: 4 lis 2019

W dniach 7-11.10.2018 w SP4 odbywał się CodeWeek, który w naszej szkole miał w tym roku własne hasło „OdQRywamy kodowanie”. W tym czasie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnych aktywnościach związanych z programowaniem oraz logiką.

Jedną z form zapoznawania z kodowaniem oraz logicznym myśleniem była Szkolna Liga Kodowania. W trakcie całego tygodnia na szkolnym korytarzu codziennie pojawiała się nowa logiczna zagadka. W nawiązaniu do nazwy tygodnia, ukryta była ona pod kodem QR, który należało zeskanować by poznać treść zadania dnia. Po całym tygodniu rozwiązywania logicznych łamigłówek uczniowie przynieśli rozwiązania swoim nauczycielom informatyki. Najlepsze w tej dziedzinie okazały się być uczennice klasy 8c – Julia Sarnacka i Julia Matulewicz, które zostały zwyciężczyniami Szkolnej Ligi Kodowania.

Także podczas lekcji informatyki uczniowie na różne sposoby poznawali tajniki programowania. Młodsze klasy zaczęły od kodowania na dywanie. Klasy pierwsze według kodu układały dom, klasy drugie układały planszę do kodowania i programowały drogę przejścia dla Kodikolora, a klasy trzecie kodowały na talerzykach. Starsze klasy na lekcjach informatyki tworzyły gry w programie Scratch.

Poza planowymi zajęciami miały miejsce także specjalne lekcje programowania podczas których starsi uczniowie wprowadzali swoich kolegów i koleżanki w świat kodowania. W ten sposób swój udział w szkolnym tygodniu „OdQRywamy kodowanie” zaznaczyli uczniowie klasy VII b Paulina, Ania, Hubert i Mateusz na poranną lekcję Scratcha zaprosili uczniów klas II. Po zapoznaniu młodszych koleżanek ze środowiskiem programu i krótkiej prezentacji przystąpiono do tworzenia własnych skryptów. Z wyraźnym zapałem dzieci przystąpiły do wyszukiwania duszków i tła sceny. Już przed zakończeniem zajęć można było zaobserwować na monitorach uciekające przed kotem myszy. Sądząc po reakcjach dzieci, ich starsi koledzy doskonale poradzili sobie z prowadzeniem zajęć a pierwszy kontakt z programowaniem był atrakcyjny. Natomiast w czwartek 10 października uczennice klasy 5c - Julia, Natalka, Maja, Julia, Zosia, Joanna wraz ze swoją wychowawczynią poprowadziły zajęcia w klasie 1.

W ramach akcji Code Week uczniowie klasy 2a mogli zmierzyć się ze znajomością pisowni wyrazów z Ozobotami. “Zakodowane dyktando” przygotowała mama Gabrysi – pani Justyna, nauczycielka matematyki i informatyki. Zajęcia zaczęły się od poznania zasad pracy i języka robotów. Następnie uczniowie sprawdzali swoją wiedzę ortograficzną programując trasę Ozobota z użyciem jedynie flamastrów. Przygotowali też dyktando koledze z ławki. Na koniec mogli stworzyć własne trasy, które robot musiał pokonać. Zajęcia były tak fascynujące zajęcia, że uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego spotkania ekspertem za rok.