• sp4012

POKŁOSIE WSPÓŁPRACY CZYTELNIKÓW

Aktualizacja: 8 lis 2019W październiku – MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCU BIBLIOTEK SZKOLNYCH bibliotekarze i nauczyciele podjęli się różnorodnych działań promujących bibliotekę oraz jej miejsce w życiu szkoły, nauce, zabawie oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Na początku miesiąca miało miejsce spotkanie uczestników IV edycji szkolnego konkursu fotograficznego „WAKACJE z KSIĄŻKĄ”, na którym wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody. Fotografie wymienionych osób można przez cały rok szkolny podziwiać w wypożyczalni. Wyróżnionym osobom gratulujemy ciekawych ujęć.

I miejsce- Zuzanna Nikonowicz, kl. 8c za zdjęcie ,,Robinson Cruzoe”, Alicja Dobuszyńska, kl. 2c za zdjęcie ,,Magiczny wieczór"

II miejsce - Maja Fadrowska, kl. 8d za zdjęcie „Na Mazurach to tylko z książką”, Hubert Grzymkowski, kl. 7 b za zdjęcie ,,Tu mogę zostać”

III miejsce - Natasza Płatek, kl. 2a za zdjęcie ,,Zaczytana na wakacjach”, Jan Grzymkowski, kl. 5 b za zdjęcie ,,Relaks idealny”.

Świadomi znaczenia czytania w rozwoju dziecka (m.in. pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację) - uczniowie klas I- III biorący udział w II edycji „SZKOLNYCH PRZYGÓD GANGU SŁODZIAKÓW” razem ze swoimi wychowawcami podjęli się promocji głośnego czytania z wykorzystaniem książki ,,Gang Słodziaków” Renaty Piątkowskiej i maskotek – bohaterów tej lektury. Do współpracy zaproszono również rodziców, by spędzili ze swoimi pociechami minimum 10 minut dziennie z dowolną książką i w otrzymanym ,,Dzienniczku postępów czytania” potwierdzili to stosownym podpisem. Dzięki temu ich dziecko otrzymywało od swojego nauczyciela specjalną naklejkę i na podsumowanie akcji wyróżnienie za aktywność czytelniczą.

9 października uczniowie klasy 3c z wychowawcą spotkali się z Panią DOROTĄ SUMIŃSKĄ – autorką licznych książek o zwierzętach, ludziach, podróżach i życiu, lekarzem weterynarii, z zamiłowania zwierzęcym psychologiem, publicystką, dziennikarką. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Ełku.

10 października uczniowie klas piątych przystąpili do ,,BIBLIOLADY”, w tym roku odbywającej się pod hasłem ,,KIERUNEK: BIBLIOTEKA”. Był to szkolny turniej wzorowany na programie telewizyjnym ,,Familiada”. Reprezentanci poszczególnych klas odpowiadali na pytania prowadzącej pani Izabelli Kraszewskiej. Tytuł ,,Mistrza Bibliolady” otrzymała klasa Vf (po dogrywce 279 punktów) i dalej kolejno:

I miejsce – reprezentacja klasy Vd (po dogrywce 258 pkt.)

II miejsce – reprezentacja klasy Vb (po dogrywce 243 pkt.)

III miejsce – reprezentacja klasy Vc (78 pkt.)

IV miejsce – reprezentacja klasy Ve (29 pkt.).

W tym samym dniu najmłodszym uczniom szkoły – dzieciom z klasy 0b przybliżono ,,ABC BIBLIOTEKI” - zakres pracy bibliotekarzy, prawa i obowiązki czytelników, przedstawiono księgozbiór, a także wykorzystanie pomieszczeń biblioteki np. do edukacji filmowej, czy pracy z komputerem.

15 października uczniowie klasy 3b i 3c spotkali się, by razem z pracownikami biblioteki świętować ogólnopolskie obchody URODZIN KSIĄŻKOWEGO MISIA (14 X). Imprezę ubarwiła prezentacja multimedialna, quizy i krzyżówki, wystawa książek o misiach i niedźwiadkach, projekcja filmu z przygodami Kubusia Puchatka, a także głośne odczytanie fragmentu książki ,,Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego oraz przybliżenie postaci niedźwiedzia Wojtka – przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa.

Z inicjatywy pani Barbary Segień na II piętrze korytarza, przy eko – drzewie pojawił się regał z książkami - ,,BIBLIOTECZKA POD DRZEWEM”. Znalazły się tam różnorodne pozycje o treściach popularnonaukowych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk przyrodniczych, ekologicznych, chemii i fizyki. Ich ofiarodawcy przekazali książki innym do czytania w dowolnym czasie pod drzewem i na terenie szkoły, zgodnie z przyjętymi zasadami tego typu ,,wypożyczeń”.

Przez cały miesiąc odbywał się też KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI. Najaktywniejsi w tym działaniu okazali się uczniowie klas młodszych i to im z pozyskanych pieniędzy zakupiono dwanaście nowości wydawniczych. Księgozbiór biblioteki powiększyły się również o wiele ciekawych pozycji, które czytelnicy przekazali z domowych biblioteczek. W celu doskonalenia pracy dydaktycznej i wychowawczej, nauczycielom także dokonano zakupu jednego filmu edukacyjnego i jedenastu książek. Pozyskane zbiory zostały zaprezentowane w formie wystawy.

Uczniom, ich rodzicom oraz współpracującym z bibliotekarzami nauczycielom składamy serdeczne podziękowania za powiększenie księgozbioru i szereg wspólnych działań na rzecz Czytelników ,,Czwórki”. M. Bukowska, B. Merchelska

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

© 2018 Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

  • YouTube Ikona społeczna
  • bip
  • w-facebook