TAKA BIBLIOTEKA

W piątek zakończył się Tydzień Bibliotek – ogólnopolska akcja Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich mająca na celu promocję czytelnictwa i bibliotek, jako miejsca służącego poprawie jakości życia i edukacji. Z tej okazji szkolne panie bibliotekarki zachęcały do wirtualnej wycieczki po najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych bibliotekach świata, co my, uczniowie klasy 2 c, uczyniliśmy. Wiele z nich zachwycało i zaskakiwało niezwykłymi architektonicznymi projektami tak samych brył budynków, jak i aranżacji wnętrz. Ponieważ uczniowie naszej klasy mają za sobą realizację rocznego programu „Archi –przygody” postanowiliśmy wykonać makiety własnych projektów bibliotek. Po raz kolejny okazało się, że kreatywność i wyobraźnia dzieci nie zna granic! Swoimi pracami nadały one pojęciu „biblioteka” nowe znaczenie i jakość – zaczarowały je na swój własny sposób, czego dowodem są dołączone zdjęcia. Bardzo byśmy pragnęli, żeby działanie to zadziałało jak magnes i nieustająco przyciągało dzieci do bibliotecznych półek pełnych niezwykłych opowieści, no i przede wszystkim do czytania.

W okresie pandemii korzystanie ze zbiorów bibliotecznych jest utrudnione, a czasami całkowicie niemożliwe, dlatego jest to doskonały czas na to, żeby przejrzeć zasoby domowych biblioteczek, a ulubione książki przeczytać raz jeszcze. Wspólnie z rodzicami podjęliśmy też decyzję o zakupieniu pozycji Marty Kisiel pt. „Małe Licho i anioł z kamienia”, która decyzją jury polskiej sekcji międzynarodowej organizacji IBBY, została wybrana najlepszą książką 2019 roku. Większość uczniów ma już tę książkę w domu i może cieszyć się przyjemnością czytania tej niezwykłej historii. Bo czytanie to niezwykle pasjonująca i wciągająca zabawa!