• sp4012

WŚRÓD POJĘĆ FILMOWYCH I REKWIZYTÓW

Aktualizacja: 20 paź 20191 października 2019 r. szkolna ekipa „aleMądrale” udała się do Ełckiego Centrum Kultury. Tam obejrzeliśmy film pt. „Kamienie na szaniec”, który opowiada o losach grupy warszawskich harcerzy, którzy w momencie wybuchu II wojny światowej wchodzili w okres dorosłości i których wojna postawiła przed trudnymi wyborami. Głównymi bohaterami są trzej przyjaciele – członkowie Szarych Szeregów: Rudy”, Zośka oraz Alek. Po projekcji podzielono nas na dwie grupy: część z nas miała warsztat zatytułowany „Rekwizytornia”, część filmoznawstwo.

Podczas zajęć „W świecie filmu” omawialiśmy m. in. pojęcia związane z filmem, takie jak: fabuła, montaż czy ujęcie, ale także poznaliśmy ludzi kina i ich funkcje. Dowiedzieliśmy się, na czym polega różnica między muzyką diegetyczną i muzyką niediegetyczną oraz nauczyliśmy się rozpoznawać gatunki filmowe. Poznaliśmy również nazwy nagród filmowych. Mieliśmy szansę obejrzeć jeden z pierwszych filmów braci Lumière „Wjazd na stację w Ciotat” z 1895 roku. Po warsztatach z pewnością będziemy bardziej rozumieli, jak ważną rolę odgrywa w filmie muzyka. Warsztaty profesjonalnie poprowadziła pani Ewelina Zbydniewska – filmoznawca z ECK-u.

Zajęcia „Rekwizytornia” przygotowała i sprawnie poprowadziła pani Joanna Pabich. Na rozgrzewkę musieliśmy wymyślić inne zastosowanie miotły. Okazało się, że nasza wyobraźnia nie ma granic i że miotła może zamienić się w rożne rzeczy. Po rozgrzewce przeszliśmy do kilku gier aktorskich z użyciem przeróżnych rekwizytów, które pobudziły naszą wyobraźnię, aktywność twórczą oraz wyrażanie emocji. Dzięki warsztatom uzmysłowiliśmy sobie, jak ważne są w filmie rekwizyty, jak w nietypowy sposób można je wykorzystać, aby zbudować oryginalną scenografię. Uważamy warsztaty za bardzo twórcze i udane. Bartosz Borowski kl. 6c, Jakub Siemieniewicz, kl.8c

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Ełku.

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

© 2018 Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

  • YouTube Ikona społeczna
  • bip
  • w-facebook