WARSZTATY „PATRIOTYZM NA PLAKACIE”

Zaktualizowano: 20 paź 2019

11 października odbyły się ostatnie przed finałem warsztaty. Prowadziły je panie Milena Laszkowska oraz Elżbieta Napiórkowska -nauczycielka plastyki i języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej w Rękusach. Aby wprowadzić uczestników w filmowy nastrój, czytelnia naszej szkoły zamieniła się w kinową salę pełną plakatów filmowych i pudełek po popcornie. Na początku uczniowie zostali zapoznani z funkcjami i rodzajami plakatu, poznali też techniki produkcji plakatu: sitodruk i offset. Uczniowie mieli okazję dotknąć i obejrzeć przykłady linorytu (jest to pierwowzór druku offsetowego). Następnie, uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem – musieli odgadnąć tytuły obecnie puszczanych w kinie filmów na podstawie małych fragmentów pociętych plakatów. Jak się okazało, młodzież jest na bieżąco z repertuarem kin. Kolejnym elementem spotkania było wprowadzenie do historii kina oraz plakatów do najbardziej przełomowych dzieł filmowych. Uczestnicy zobaczyli, między innymi, pierwszy plakat filmowy na świecie z 1985 roku, dowiedzieli się o niezwykłej historii pierwszego horroru „Nosferatu” z 1922 roku, a także poznali okoliczności powstania pierwszego filmu 3d z 1950 roku. Dużym zaskoczeniem dla uczniów były przeróbki plakatów z Chin czy Rosji oraz ciekawostki ze świata kina alternatywnego, np. film „Sen” trwający 5 h 20 min. Następnie przystąpiliśmy do analizy polskich filmów patriotycznych oraz stworzonych do nich plakatów. Uczniowie znakomicie poradzili sobie z zadaniem quizowym dotyczącym polskiego kina patriotycznego. Kulminacyjnym punktem naszych warsztatów była projekcja filmu „Akcja pod arsenałem” z 1977 roku. Fabuła filmu nawiązuje ściśle do obejrzanego już przez Mądrale filmu „Kamienie na szaniec”, uczestnicy mieli zatem okazję porównać techniki filmowe, sposób pracy kamery, aktorstwo oraz zdjęcia z dwóch różnych epok filmowych. Warsztaty wprowadziły uczniów w tajniki sztuki tworzenia i projektowania plakatu, dały im też ogromną dawkę inspiracji do zmagań finałowych.


Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Ełku.

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

INWENTARYZACJA OTOCZENIA Z APLIKACJĄ PLANTNET W RĘKU

Świadome upiększanie i wzbogacanie otoczenia człowieka za pomocą roślin jest znane od najdawniejszych czasów – polepszają one warunki klimatyczne i zdrowotne, sprzyjają wyciszeniu i relaksacji, kształ