• sp4012

ZŁOTA POLSKA JESIEŃ W SUWALSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYMW piękny jesienny dzień 43 osobowa grupa uczniów klas 4 a, 4 b oraz członkowie kółka przyrodniczego „Ciekawi Świata” wybrali się na wycieczkę do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Przywitało nas słońce i przepiękne krajobrazy.

Park ten został utworzony 12 stycznia 1976 roku, celem ochrony unikatowego krajobrazu polodowcowego, szczególnych wartości przyrodniczych i geologicznych. Jest to najstarszy park krajobrazowy w Polsce. Siedziba parku mieści się w Turtulu – przysiółku wsi Malesowizna, w dolinie rzeki Czarna Hańcza, na jednym z pagórków ozu turtulskiego. Mają tam początek dwie ścieżki poznawcze „Doliną Czarnej Hańczy” i „ U źródeł Szeszupy”. My wraz z przewodnikiem wyruszyliśmy w miejscowości Bachanowo i szliśmy wzdłuż rzeki Czarna Hańcza. Mieliśmy też okazję zajrzeć na chwilę nad jezioro polodowcowe o tej samej nazwie co rzeka – Czarna Hańcza. Jest to najgłębsze jezioro w Polsce, o bardzo czystej, wręcz przeźroczystej wodzie. Idąc ścieżką przyrodniczą mieliśmy okazję podziwiać piękne krajobrazy oraz połyskującą w słońcu rzekę. Trasa miejscami była tak wąska, że musieliśmy iść gęsiego i bardzo uważać, aby nie spaść ze skarpy, było prawie jak w górach. Na końcu trasy czekało na nas rozpalone już ognisko oraz wielki garnek gorącej herbaty z cytryną. Edukatorzy z parku krajobrazowego zorganizowali też konkurs przyrodniczy dla naszych dzieci . Ku wielkiej radości nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy wycieczki, były to puzzle, gry, długopisy, kolorowanki. Na koniec znalazł się też czas na zabawę. Można było pobiegać po pomostach poprowadzonych przez mokry las olsowy oraz pokonać tory przeszkód, drewniane kładki i linowe „pająki”.

Złota polska jesień w Suwalskim Parku Krajobrazowym jest szczególne urokliwa, stąd każdemu można polecić taką wycieczkę. Zwiedzajmy więc polskie parki , ponieważ stwarza to niespotykaną okazję do obcowania z przyrodą.

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie