• sp4012

ZAKOCHAJ SIĘ W CZYTANIU!Według definicji ,,walentynki” to święto zakochanych, obchodzone 14 lutego albo kartki pocztowe wysyłane do ukochanej lub lubianej osoby na dzień św. Walentego. Nawiązując do tego wydarzenia uczniowie klas I – III w okresie 11-15 lutego 2021r. mogli poflirtować z literaturą dostępną w szkolnej bibliotece. Wystawa obejmowała książki tematycznie związane z różnymi obliczami „zakochania”. Znalazły się na niej takie tytuły jak: ,,O dzieciach, które kochają książki”, ,,Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach”, ,,Franklin mówi ,,Kocham Cię”, ,,Zakochany kundel”, ,,Bajki znane i kochane”, ,,Kocham Cię, Puchatku” oraz pozycje dotyczące sympatii do poezji, podróży, zwierząt, sportu, przygód. W ramach spotkań ,,KSIĄŻKĄ POŁĄCZENI” uczniowie klas pierwszych rozmawiali z nauczycielem bibliotekarzem o powodach, dla których warto chodzić do biblioteki oraz zaletach czytania. Podsumowując swobodne wypowiedzi czytelników: ,,czytanie to umiejętność ważna i potrzebna dzieciom oraz dorosłym”, ważne, co się czyta i z jakim nastawieniem”, ,,czytelnictwo należy rozwijać od kołyski”, ,,bliscy dziecku powinni mu towarzyszyć, bo wspólne czytanie daje wiele korzyści”, ,,miłość do książek to prezent na całe życie”, ,,dziecięce lektury powinny być różnorodne, trzeba je smakować”. Dzięki współpracy z Instytutem Książki pierwszoklasiści otrzymali „Pierwsze abecadło” – antologię tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej oraz ,,Kreatywny alfabet” – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę abecadła i czytania. Aby rozmowy o pożytkach płynących z rodzinnego czytania nie były tylko pustymi słowami rodzicom/opiekunom uczniów przekazano broszurę „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – poradnik, jak wspierać dziecko w nauce czytania, ze zbiorem pomysłów na zabawy i aktywności związane z tekstami z książki, którą dzieci otrzymały. Zaproszenie do czytania pozostaje więc otwarte. Mamy nadzieję, że ciąg dalszy fragmentów tekstów, które w ciszy i głośno odczytali właściciele książek, zachęci ich do wypożyczania oraz zaczytywania się w pełnych wydaniach np. dalszych przygód ulubionego bohatera, czy kolejnych części serii wydawniczych. Zachęcamy więc do randek z książką! Wyżej wymienione działania odbyły się z inicjatywy p. Bożeny Merchelskiej, z wykorzystaniem Wyprawek Czytelniczych pozyskanych w ramach udziału w ogólnopolskiej kampanii ,,MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK” – projekt zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

© 2018 Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

  • YouTube Ikona społeczna
  • bip
  • w-facebook