• sp4012

ZAPROSZENIE NA FILMABENDMacie ochotę na kolejną przygodę z niemieckim kinem? Od listopada 2019 r. raz w miesiącu spotykaliśmy się w piątkowy wieczór, by obejrzeć ciekawy film produkcji niemieckiej. Niektóre historie nas wzruszały, wywoływały smutek, inne rozbawiały do łez. Zobaczyliśmy:

"Honig im Kopf" (Miód w głowie) - niezwykły film, który w słodko-gorzki sposób opowiadał o chorobie osób starszych. Rodzice Tildy zamierzali umieścić jej ukochanego, chorego na Alzheimera dziadka w domu opieki. Wbrew opinii bliskich dziewczyna postanowiła odbyć z nim ostatnią podróż.

"So weit die Füße tragen" (Jeniec jak daleko nogi poniosą) - opowiadający historię niemieckiego żołnierza, który został zesłany na Syberię. Nie chcąc przebywać w łagrach i tęskniąc za rodziną Klemens Forell ucieka pieszo przez tę mroźną krainę, ścigany przez wroga.

"Obendrüber da schneit es " ( A ponad nami pada śnieg) - piękną opowieść, która rozgrywa się tuż przed Wigilią. Poznaliśmy wielu bohaterów mieszkających w jednej kamienicy w Monachium. Sąsiedzi zmagali się z wieloma problemami: samotnością, konfliktem, przesadną doskonałością. Jedno niefortunne wydarzenie sprawiło, że wszyscy spędzili wspólnie ten wyjątkowy wieczór.

"Ostwind" (Wicher) - przedstawiał historię nastoletniej Miki, która spędzała wakacje u babci na farmie. Dziewczyna bardzo niechętnie i bez entuzjazmu podchodziła do nowego otoczenia i swoich obowiązków. Pewnego dnia, jej uwagę przykuł dziki ogier w stajni, uważany za nieposkromionego. Nie pozwalał nikomu zbliżyć się do siebie. Mika postanowiła spróbować swojego szczęścia i zakradła się nocą do boksu w stajni...

Drodzy uczniowie chciałabym pokazać Wam więcej. W obecnej sytuacji nie jest to możliwe, więc zachęcam wszystkich do obejrzenia w domu. Filmy, które Wam proponuję są dostępne online. Oto one:

"Almanya - Wilkommen in Deutschland" (Almanya - Witamy w Niemczech) - zabawna opowieść o wielopokoleniowym klanie Turków, od dziesięcioleci mieszkających w Niemczech.

"Die Wolke" (Chmura)- opowieść o wybuchu elektrowni atomowej, czego skutkiem są apokaliptyczne wydarzenia.


"Der ganz große Traum" (Lekcja marzeń) - film o początkach piłki nożnej w Niemczech.

"Wilkommen bei den Hartmanns" (Witamy u Hartmannów" - przedstawia losy bogatej rodziny z Monachium, która decyduje się na przyjęcie pod swój dach uchodźcy. Wkrótce przybywa do nich Diallo z Nigerii.

Miłego odbioru! Po seansie podzielcie się proszę wrażeniami.

Natalia Jurczyk-Lemieszonek

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie