ZNAWCY ORTOGRAFII I POLSZCZYZNY


Jak co roku, od kilkunastu lat, uczestniczyliśmy w ogólnopolskich konkursach polonistycznych "Z poprawną polszczyzną na co dzień" i "Z ortografią na co dzień". Każdy z konkursów miał trzy etapy i adresowany był do różnych kategorii wiekowych. Pierwszy etap - test wyboru- odbył się w październiku, drugi etap w styczniu (korekta tekstu/dyktando), a trzeci ze względu na koronawirusa odbył się nietypowo, bo online. Do finału konkursu „Z poprawną polszczyzną na co dzień” przystąpiło 6 naszych uczniów: Jakub Łukawski, Maja Hutna, Jakub Dzierżanowski, Michalina Tabak, Marysia Tyszkiewicz i Zuzanna Kozłowska. Ich zadaniem było napisanie opowiadania inspirowanego historyjką obrazkową. Finałowy konkurs ortograficzny podzielony był na dwa etapy - pierwszy z nich to quiz online, z którego należało uzyskać min. 85 %, żeby przejść do ścisłego finału. W pierwszej części wystartowało 5 naszych uczniów: Piotr Kulik, Jakub Dzierżanowski, Patryk Kostyk, Oskar Dzierżanowski i Zuzanna Śnieżek. Podczas ścisłego finału należało połączyć się za pomocą aplikacji Zoom z komisją, przy włączonej cały czas kamerce i mikrofonie, i stosować się do wytyczonych przez komisję zasad. 23 maja do ścisłego finału przystąpili: Piotr, Kuba i Oskar. Chłopcy musieli pisać na kartce dyktowane przez organizatora wyrazy, wyrażenia bądź zdania i pokazywać je do kamerki. W tej części wystąpiło wiele trudnych wyrazów. Zdaniem uczestników zmagań ortograficznych poziom przesłuchań finałowych był wysoki. Na początku czerwca organizatorzy udostępnili wyniki obu konkursów i okazało się, że nasi uczniowie bardzo dobrze zaprezentowali się w finałach. Jakub Dzierżanowski z kl. 8a został laureatem miejsc od 1. do 3. XIV Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień”, natomiast Piotr Kulik kl. 8c, Oskar Dzierżanowski z kl. 5b, Patryk Kostyk kl. 8a i Zuzanna Śnieżek zdobyli tytuł laureata 4. miejsca. W konkursie „Z poprawną polszczyzną na co dzień” laureatami 4. miejsca zostali: Jakub Łukawski kl. 5b, Maja Hutna 6e, Jakub Dzierżanowski 8a, Michalina Tabak 4b, Marysia Tyszkiewicz 2a i Zuzanna Kozłowska 2c. Wszystkim gratulujemy osiągniętych sukcesów w dziedzinie języka polskiego. Brawo!


0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

© 2018 Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

  • YouTube Ikona społeczna
  • bip
  • w-facebook