"CZWÓRKA" (W) ROZUMIE. TYDZIEŃ Z NAUKĄ.

TYDZIEŃ Z NAUKĄ pod hasłem "Czwórka (w) rozumie" to inicjatywa wynikająca z przyjętego na lata 2016-2021 standardu rozwoju: Podejmowane przez szkołę działania umożliwiają uczniom odkrywanie świata i ich miejsca w świecie.

a.JPG

ALE KOSMOS - 2019/2020

Za nami już czwarta edycja Szkolnego Tygodnia Naukowego, który w tym roku przebiegał pod hasłem „ALE KOSMOS!”. W kosmiczny tydzień wprowadziło nas mobilne planetarium. Podczas seansów nasi uczniowie odwiedzili najdalsze zakątki wszechświata. Pokazy dostarczyły niezapomnianych wrażeń, rozbudziły zainteresowanie Kosmosem i zachęciły czwórkowiczów do dalszego zgłębiania wiedzy w tym temacie.

Temat przestrzeni kosmicznej jest dla jednego z naszych uczniów, Ignacego Salitry z klasy 5a, życiową pasją od wczesnych lat dzieciństwa. Z wielką chęcią podzielił się on wiedzą z klasami siódmymi podczas wykładu o eksploracji Kosmosu. Wszyscy słuchacze byli pełni podziwu dla wiedzy młodszego kolegi i z zaciekawieniem słuchali przygotowanego wystąpienia.

Wiele też działo się na lekcjach. Uczniowie wszystkich klas wykonywali plakaty przedstawiające gwiazdozbiory, które zawisły w sali gimnastycznej, tworząc mapę nieba.

Dzieci z  klas młodszych zgłębiały tajniki Układu Słonecznego, poznawały nazwy planet, tworzyły prace plastyczne o tej tematyce. Klasy starsze tworzyły prezentacje multimedialne, które pomogły ich młodszym kolegom w poznaniu najbliższego nam skrawka Wszechświata.

Na języku angielskim obejrzano filmy popularnonaukowe, czyli podróż przez Układ Słoneczny po angielsku. Na niemieckim uczniowie poznali nazwy planet i innych ciał niebieskich. Na języku polskim uczniowie szukali w mitologii odpowiedzi na pytanie: „Jak powstały gwiazdozbiory?”, poznawali pojęcia astronomiczne, astronautyczne, styl naukowy, pisali opowiadania twórcze o wyprawie na Marsa. Na chemii i fizyce wyszukiwali informacje na temat składu chemicznego i sił grawitacji na poszczególnych planetach. Na lekcjach matematyki opisywali Kosmos liczbami. Na godzinach wychowawczych czwórkowicze musieli wykazać się umiejętnościami konstrukcyjnymi, gdyż mieli za zadanie wykonać łaziki kosmiczne i katapulty, które wystawili później w  czwartkowym turnieju klas.

Turniej odbywał się w sali gimnastycznej. Uczniowie startowali w podróż kosmiczną, wypuszczając na księżyc zbudowane w klasach łaziki. Katapulty posłużyły zaś do wyrzucenia paczek na księżyc. Znajdowały się w nich materiały biurowe, z których drużyny miały za zadanie zbudować bazę swojej klasy. Ostatnim zadaniem było połączenie baz w jedną stację naszej szkoły. Stacja wraz z flagą szkoły lądowała na księżycu.

W środę wychowankowie klas piątych uczestniczyli w zajęciach „IMPROplanety”. Odbyli międzyplanetarną podróż od najbliższej do najdalszej Słońcu planety, poznając warunki panujące na skalistych ciałach niebieskich i gazowych olbrzymach. Towarzyszyła im muzyka i obraz, zabawa i nauka, śmiech i powaga..

W piątek uczniowie klas drugich i szóstych wzięli udział w turnieju konstrukcyjnym, podczas którego drużyny miały za zadanie skonstruowanie lądownika dla jajka. Z przygotowanych materiałów: kubeczków, balonów, słomek, kartki, taśmy powstały iście kosmiczne kapsuły, w których z różnym co prawda skutkiem, jajka lądowały na Marsie. Podczas turnieju uczniowie ze świetlicy zaprezentowali się w piosence „Kosmos”, uświetniając swoim występem rywalizację klas.

Szkolny Tydzień Naukowy był wspaniałą okazją, by zgłębić nieco kosmiczne tajemnice i spojrzeć na Wszechświat wieloaspektowo.

ENERGIA - 2017/2018

Tematem przewodnim tegorocznego Szkolnego Tygodnia Naukowego „Czwórka w rozumie” jest „Energia”. Aby pozwolić na wieloaspektowe podejście do tego zagadnienia, przygotowano specjalne warsztaty dla nauczycieli różnych przedmiotów – po jednym z energii  świetlnej i energii cieplnej. Na pierwszym z nich uczestnicy spotkania nauczyli się nowej, energetycznej zabawy „Zip” i wykonali bardzo współczesne obwody elektryczne z wykorzystaniem diody ledowej, samoprzylepnej taśmy miedzianej i płaskiej, okrągłej baterii 3V. Nauczyciele wykonali po 2 zadania – jedno indywidualnie i jedno zespołowo, za każdym razem prezentując bardzo ciekawe rozwiązania.  Na drugim warsztacie nauczyciele dokonywali pomiarów temperatury za pomocą termometrów umieszczonych pod białą i czarną tkaniną sprawdzając w ten sposób, jaki wpływ ma na nasze zdrowie noszenie latem nakrycia głowy. Sprawdzono też, jak obecność śniegu wpływa zimą na temperaturę otoczenia. Warsztaty odbywały się w wesołej, sympatycznej atmosferze, a co najważniejsze – były okazją do nabycia nowych, praktycznych umiejętności pozwalających na przeprowadzenie ciekawych zajęć z uczniami w różnym wieku.  Oba szkolenia, w ramach WDN, przeprowadziła p. Joanna Pabich.

Wiele energii włożyli uczniowie w zapoznanie się i osobiste włączenie w wytwarzanie energii w trakcie Szkolnego Tygodnia Naukowego. Energia była bohaterem 5 dni, w których uczniowie zapoznawali się z różnymi typami energii, sposobami jej wytwarzania i jej pozyskiwania. W działania była zaangażowana cała szkoła. Wiele życzliwości otrzymaliśmy od instytucji i osób prywatnych, które pomogły nam w przeprowadzaniu i uatrakcyjnianiu zajęcia.

Na start codziennie uczniowie mogli odpowiedzieć na "Pytanie na śniadanie". Związane one były z energią, ale na wesoło, np.: Do czego, oprócz suszenia, można wykorzystać suszarkę do włosów?;  Jakiego urządzenia elektrycznego brakuje jeszcze w dzisiejszym świecie?  Jaką by mogło mieć nazwę  i do czego by ono służyło? Klasy edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzały  pomiar temperatury koloru białego i czarnego. Dzieci szukały odpowiedzi na pytanie: Czy kolor okrycia głowy noszony zimą i latem ma znaczenie. Na przygotowanie teatrzyku "Pod prądem" zdecydowały się trzy klasy (2b, 4d, 5b) i kółko przyrodnicze p. M. Russek. Zespoły przygotowały przedstawienia teatralne
w oparciu o swój własny scenariusz. W spektaklu należało wykorzystać urządzenia elektryczne
i pokazać ich niekonwencjonalne zastosowanie. W szkolny Tydzień Naukowy wprowadzili nas uczestnicy koła przyrodniczego przedstawiając "Sąd nad człowiekiem". Wysłuchaliśmy o złych nawykach w używaniu energii, ale też otrzymaliśmy rady jak energię oszczędzać i skąd ją pozyskać.
Przedstawienie pt. "Trzej elektrycerze" opracowano na podstawie opowiadania Stanisława Lema. Realizatorami przedstawienia byli uczniowie klasy 5b, którzy wykonali baśniowe postacie, między innymi z lampek elektrycznych biurkowych ale też różnych odzyskanych materiałów. Kosmiczną scenografię przygotowała klasa 6d.

Na długich przerwach uczniowie siłą własnych mięśni mogli wytwarzać energię. W zabawie pomógł nam Miejski Ośrodek Sportu wypożyczając ergometry wioślarskie i pan Wiktor Malinowski wypożyczając rower do mielenia ziarna.

Uczniowie klasy 3b przygotowali „Lampy pozytywnej energii” przy wsparciu merytorycznym i rzeczowym p. Iwony Petelskiej z Salonu Oświetlenia „Alladyn” w Ełku. Lampy zostały wykonane z elementów składowych z abażurem własnego projektu i były scenografią witającą nas podczas Szkolnego Tygodnia Naukowego.

Klasy 6-te spotkały się z pracownikiem Zakładu Energetycznego. Na podstawie filmu uczniowie dowiedzieli się skąd bierze się prąd. Doświadczenia, które zostały przeprowadzone przez naszego gościa pokazały uczniom między innymi, że człowiek przewodzi prąd.

14 lutego,  w bibliotece szkolnej, tym razem czytano nie książki, a instrukcje schematów elektrycznych. W świat elektroniki, przedstawicieli  klas 3, wprowadzili uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku, pod opieką pani Ani Supińskiej. Z elektronicznych klocków,
w oparciu o instrukcję , dzieci zbudowały działające obwody elektryczne.

Przebojem była Strefa Dziecięcych Eksponatów, Eksperymentów i Doświadczeń. Jej zadanie polegało na przygotowaniu przez dzieci eksponatu, który będzie działał na zasadzie reakcji łańcuchowej, to znaczy, że wzbudzenie jednego elementu konstrukcji miało przyczyniać się do uruchomienia kolejnego i tak dalej. Aktywny udział wzięło 17 klas (1a, 1b, 1c, 1d, 2a, 3b, 3c, 3d, 4a, 4b, 4c, 4e, 5c, 5d, 6a, 7a, 7b). W wystawie wzięli udział wszyscy uczniowie. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć na Facebook’u, w której zaprezentowano wszystkie "mechanizmy" tygodnia naukowego. Dodatkową atrakcją były eksponaty udostępnione przez p. Grażynę Czajkę. Uczniowie mogli obejrzeć w lampie plazmowej wyładowania elektryczne; bawiąc się diabelską pętlą lepiej poznać mechanikę, wykorzystującą siłę dośrodkową i zasadę zachowania energii mechanicznej w polu grawitacyjnym; prądnicą ręczną wytworzyć energię i poznać zasady jej działania; spróbować rozdzielić półkule magdeburskie, sprawdzić poziom swojej miłości za pomocą termometru miłości i wiele innych.

Na zakończenie Tygodnia Naukowego odbyła się wystawa urządzeń mechanicznych zbudowanych przez uczniów klas 7-ych będąca pomysłem pani G. Czajki. Mogliśmy między innymi zobaczyć lodówkę, panel słoneczny, odkurzacz, samodzielnie jeżdżący robot reagujący na ruch, układ elektryczny wykorzystujący naturalną energię owoców, samolot z kręcącymi się śmigłami, mechanizmy dźwigające wykorzystujące prawa fizyki.

Szkolny Tydzień Naukowy pokazał nam wszystkim, że nie ma życia bez energii. Jest ona wszechobecna i mimo, że jej nie zauważamy to jednak cały czas ją wytwarzamy i wykorzystujemy.

EKSPERYMENTY - 2016/2017

CZWÓRKA (W) ROZUMIE. „Jak to działa?” i „Dlaczego tak to działa?” ,to tylko przykładowe pytania spośród tych, które chcielibyśmy, aby nasi uczniowie stawiali sobie jak najczęściej, gdyż są one wyrazem badawczej i poszukującej postawy uczniów, służącej odkrywaniu i rozumieniu praw i zjawisk właściwych dla różnych dziedzin nauki. Inspiracją do stawiania takich pytań był z pewnością zakończony właśnie Szkolny Tydzień Naukowy pod nazwą „Czwórka (w) rozumie”. Program został opracowany we współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i obejmował wszystkich uczniów naszej szkoły. Realizację działań w naszej szkole wsparło Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne. Klasy VI zmierzyły się z fenylotiokarbamidem – substancją chemiczną, która wywołuje (bądź nie) w ustach odczucie smaku gorzkiego. Uczniowie stawiali wymyślone przez siebie hipotezy, a później sprawdzali czy istnieje związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy postawionym przez siebie warunkiem, a faktycznym odczuwaniem smaku gorzkiego fenylotiokarbamidu. Uzyskane wyniki uczniowie opracowali na lekcjach matematyki w skali procentowej, a później, na lekcjach informatyki, zobrazowali je za pomocą różnych diagramów i wykresów. Klasy V, IV i III wzięły udział w warsztatach „Samoloty”. Z cieniutkich płatków styropianu formowały model szybowca, który potem prowadziły na fali powietrza za pomocą tekturki. Absolutnym hitem Szkolnego Tygodnia Naukowego była „Strefa dziecięcych pokazów, eksperymentów i doświadczeń”, która we wtorek „zawładnęła” dużą salą gimnastyczną. Na udział w niej zdecydowało się ostatecznie 10 klas ( 2a,2b,2g, 3b, 3d, 3f, 4b, 5a, 5b, 5c), które przygotowały po 1,2 lub 3 stanowiska naukowe. Wystawę zwiedzili wszyscy uczniowie szkoły obserwując lub samodzielnie wywołując różnorodne zjawiska fizyczne i chemiczne. Okazało się, że woda nie wylewa się z odwróconych butelek, a balony nie pękają pod naciskiem. Można też było, m.in., spowodować „wybuch wulkanu”, zmienić barwę płynu albo wyciągnąć ze słoika z wodą warkocz szpilek za pomocą jednego pociągnięcia magnesu. Przez dwa kolejne dni wszystkie klasy zwiedzały wystawę „Eksperymentuj!”, która przyjechała do nas z CNK w Warszawie. Stanowiło ją 15 eksponatów, które były źródłem niezwykle fascynującej, a jednocześnie radosnej zabawy naukowej. Dzięki Szkolnemu Tygodniowi Naukowemu wielu uczniów mogło poczuć, że nauki ścisłe, to bardzo atrakcyjna i całkiem przystępna dziedzina dziecięcej aktywności, a o to właśnie nam chodziło!